مارول «از آفرینش تا جنگ برای ابدیت»قسمت اول

دی ۲۹, ۱۳۹۷
280 بازدید

. کمپانی فیلم‌سازی «مارول استودیوز» (Marvel Studios) چند روز یش جشن دهمین سالگرد اکران اولین فیلم جهان سینمایی مارول را برگزار کرد. این جشن که از تاریخ ۳۰اگوست تا ۶ ستامبر «۸ الی ۱۵ شهریور» برگزار شد بهانه ای شد تا ما نگاهی به تاریخچه فیلم سازی این کمپانی بیندازیم.

به طور کلی سینمای مارول را می توان به سه فاز اساسی تقسیم بندی کرد که تمام این سه فاز در یک مقاله نمی گنجد اما آنچه در این مقاله قصد بیان آن داریم فیلم های فاز اول و دوم و چگونگی ارتباط میان آنهاست و این که چطور مارول توانست در مدت ۱۰ سال به چنین جایگاهیی دست یابد؟

همانطور که می دانید چند وقتی است که دنیای سینمایی مارول به آخرین نسخه انتقام جویان رسیده و در حال حاضر چند ماهی از اکران فیلم Avengers: Infinity War می گذرد. به تازگی DVD و بلوری رسمی این اثر نیز به بازارهای جهانی عرضه شده است. این فیلم که در واقع نوزدهمین اثر دنیای سینمایی مارول به شمار می رود، در گیشه سرو صدای زیادی به پا کرده و به پرفروشترین فیلم ابرقهرمانانه تاریخ تبدیل شده است. علاوه بر این «انتقامجویان ۳» موفق شده عنوان چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینما را هم از آن خود کند. جالب اینجاست که این عناوین و دستاورد‌ها، همگی در گروی یک تصمیم درست معروفترین تولیدکننده‌ی کتاب‌های کمیک بوده است؛ تشکیل استودیوی فیلمسازی مجزا و یک جهان موازی به نام دنیای سینمایی مارول.

حال اینکه ماورل چگونه به این قدرت رسیده و توانسته طرفدارانش را برای ۱۹ فیلم طی ۱۰ سال سرگرم نگاه دارد، برای بسیاری از کارشناسان مسئله عجیبی به شمار می رود اما با بررسی فیلم‌های فاز اول و دوم و همچنین تغییر لحن معنادار این سری فیلم‌ها در فاز سوم، می‌توان به چگونگی اثرپذیری آنها پی برد و پرده از رازهای مارول برداشت.

مارول«آفرینش»
در سال ۲۰۰۵ میلادی شرکت Marvel Entertainment تصمیم گرفت تا بجای آنکه حق ساخت فیلم بر اساس کاراکتر‌هایش را به استودیو‌های دیگر بفروشد، خود آنها را تولید کند تا سود بیشتری نصیبش گردد.به همین دلیل استودیو فیلمسازی مارول شکل گرفت و سرپرست آن کوین فایگی متوجه شد که این شرکت علیرغم اینکه شخصیت های سری اسپایدرمَن، ایکس مِن و چهار شگفت انگیز را به کمپانی‌های سونی و فاکس فروخته، هنوز حق ساخت فیلم‌هایی بر اساس کاراکتر‌های دیگر دنیای مارول را دارد.

این شرکت قصد کرد درست همانند دنیای کتاب‌های کمیک، جهانی بزرگ را به نام دنیای سینمایی مارول خلق کند تا اتفاقاتی که برای تمامی کاراکتر‌های مارول در آن رخ می‌دهد را طی فیلم‌هایی مجزا روایت کند تا پس از آن، گاهی یک فیلم کلی با حضور تمامی این شخصیت‌ها به نمایش درآید.

حال به بررسی کوتاهی از این فیلم ها می‌پردازیم تا شما بتوانید روند آغاز حکمرانی دنیای سینمایی مارول بر پرده‌ نقره‌ای را بهتر درک کرده و فیلم‌های موردنظرتان را مشاهده کنید.جالب است یدانید بهترین فیلم از نگاه منقدان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران فیلم iron man است این فیلم بعد از ۱۰ سال هنوز بهترین فیلم دنیای مارول قلمداد میشود و شاید بتوان یکی از ارکان اصلی سلطه مارول بر پرده نقره ای را این فیلم دانست.

iron man وارد می شود
جالب است بدانید در ابتدا کمپانی مارول به تام کروز جهت بازی در این فیلم پیشنهاد داده بود اما وی بعلت دوست نداشتن فیلم نامه آن را نپذیرفت،سپس دنیای سینمایی مارول با پذیرفتن بزرگترین ریسک موجود آغاز گشت. در ابتدا بازیگری به اسم رابرت داونی جونیور که پیشتر سابقه درخشان خود را با اعتیاد به مواد مخدر خراب کرده بود، انتخاب شد تا نقش ابرقهرمانی را بازی کند که تا به حال فیلم یا سریالی بر اساس آن ساخته نشده بود.
تقریبا ۱۰ سال از اکران این فیلم می گذرد اما هنوز هیچ عنوان ابرقهرمانی دنیای مارول نتوانسته به خوبیIron Man عمل کند فیلمی که اولین عنوان Marvel Studios بود و شروع کننده ساخت فیلم های ابرقهرمانی مارول بزرگترین نقطه قوت فیلم بازی فوق العاده Robert Downey Jr بود که به گفته منتقدان اگر هر فیلم ابرقهرمانی یک Downey Jr داشت ارزش فیلم چند برابر می شد.Iron Man با ۵۸۵ میلیون دلار فروش دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۰۸ قبل از The Dark Knight شد.

اگر این فیلم را دیده باشید با شخصیت جارویس یا هوش مصنوعی ای که استارک درست کرده بود اشنایی دارید حلب است بدانید نام این شخصیت مخفف عبارت «فقط به جای یک سیستم بسیار هوشمند» است. یعنی از کلمه‌ی J.A.R.V.I.S فقط به جای عبارت «یک سیستم بسیار هوشمند» استفاده شده است و معنای خاصی ندارد.

با تمامی این تفاسیرRobert Downey Jr (رابرت داونی جونیور) به اسلحه‌ی پنهان دنیای سینمایی مارول تبدیل شد و تونی استارک بامزه‌ی مغرور با حضورش روی پرده‌ی نقره‌ای، هر بار اوقات خوشی را برای دوستداران کتاب‌های کمیک خلق کرده است.

بسیاری عقیده دارند کاراکتر استارک که یک مدیر عامل از خود راضی و شوخ مخترع است بسیار به ایلیان ماسک شباهت دارت که از نفوز خود برای نجات جان انسان ها استفاده میکند.

حضور ستارگانی همچون گوینت پالترو، جف بریج، ترنس هاوارد و ساموئل جکسون در این اثر نشان داد که دنیای سینمایی مارول بر خلاف دیگر فیلم‌های ابرقهرمانانه در همان ابتدا قصد دارد بازیگرانی کارکشته و معروف را به کار گیرد تا نام آنها تضمین فروش فیلم‌هایش باشد.

اگر اهل سریال باشید حتما اسم سریال Game of Thrones راشنیده اید یکی از بهترین بخش های این سریال موسیقی متن آن است که اثری زیبا از رامین جوادی موزیسین ایرانی است جالب است بدانید که آهنگ سازی این فیلم نیز بر عهده این موزیسین بوده است.

تاثیرات مهم به جای گذاشته شده: معرفی تونی استارک، پپر پاتس (Pepper Potts)، جارویس (J.A.R.V.I.S) دستیار استارک، هپی هوگان (Happy Hogan)، ال تی کولونل جیمز رودز (Lt. Colonel James Rhodes) یا همان رودی (Rhodey)، مامور فیل کولسن (Phil Coulson) و سازمان تروریستی Ten Rings و همچنین اولین حضور نیک فیوری.

The Incredible Hulk;سقوطی بعد از یک سعود
به جرات می توان گفت هالک شگفت انگیز یکی از بدترین فیلم های ساخته شده توسط مارول و حتی دنیای ابر قهرمانی است جلوه‌های ویژه‌ی بکار رفته در این فیلم و نبرد‌های بی مزه‌ی آن کمکی به کار بازیگران نکرد و موجب شد که این فیلم یکی از بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول لقب بگیرد.

دوستداران پرده‌ی نقره‌ای، ادوراد نورتون را به خوبی می‌شناسند؛ بازیگری که پیشتر قدرت نقش آفرینی خود را در فیلم‌هایی همچون باشگاه مشت زنی و American History X نشان داده است. حال تصور کنید که او از کودکی عاشق شخصیت هالک بوده و پس از اصرار فراوان موفق شده این نقش را بازی کند.

مارول مانند همه سینما دوستان تصور می‌کرد با انتخاب نورتون، رابرت داونی جونیور دیگری به لیست بازیگران دنیای سینمایی مارول اضافه می‌کند اما اشتباه می‌کرد چرا که این بازیگر به طور کلی برنامه‌هایشان را خراب کرد.

نورتون و لیو تایلر بازیگران بدی نبودند اما زوج آنها در کنار یکدیگر به عنوان عاشق و معشوق چنان اسفناک بود که مارول به کلی شخصیت زن این فیلم را از دیگر داستان‌هایش هم حذف کرد.

تاثیرات مهم به جای گذاشته شده: معرفی بروس بنر و هالک و همینطور ژنرال تاندربولت راس، امیل بلونسکی (Emil Blonsky)، بتی راس (Betty Ross) و ساموئل استرنز (Samuel Sterns) به جهان سینمایی مارول.

iron man2;ناتاشا کیست؟
تونی استارک در پایان فیلم اول رسماً طی یک کنفرانس خبری اعلام نمود که آیرون من است. این مسئله موجب شد که این مدیرعامل مغرور بیشتر از پیش به نقل محفل رسانه‌ها تبدیل گردد و دشمنان زیادی پیدا کند.

این بار تونی استارک جذابتر از همیشه ظاهر می‌شود. رابرت داونی جونیور دیالوگ‌های خوب نوشته شده را به شکلی باور نکردنی بیان می‌کند و انگار برای به نمایش کشیدن تونی استارک ساخته شده است.

از طرفی دوست صمیمی‌اش زره آهنی پشتیبان استارک را قرض می‌گیرد و با پذیرفتن عنوان وار ماشین کنار آیرومن به مانور های نظامی می پردازد. اسکارلت یوهانسن مشهور نیز با حضور در نقش دستیار شخصی تونی استارک، موجب می‌شود که توجه بسیاری از کاراکتر‌ها به این دختر زیبای مو قرمز جلب شود.

غافل از اینکه این زن زیبا، ناتاشا رومانوف نام دارد که یک جاسوس و آدمکشی حرفه ای است. او از طرف «نیک فیوری» سرپرست گروه جاسوسی مخفی آمریکا به نام شیلد، استارک را تحت نظر قرار داده تا وی را به عضویت تیم ابرقهرمانانه ای به نام اونجرز درآورد.

تاثیرات مهم به جای گذاشته شده: ادامه دهنده‌ی داستان تونی استارک، پپر پاتس و رودی. با معرفی بیوه‌ی سیاه (Black Widow)، استرن (Stern) از سناتورهای ایالات متحده‌ی آمریکا، جاستین همر (Justin Hammer) و نسخه‌ی پیرتر هووارد استارک.

Thor;خوشتیپ ترین ابر قهرمان
به نظر بسیاری از منتقدین و طرفداران کریس همسورت«Chris Hemsworth» یکی از خوش تیپ ترین ابر قهرمانان دنیای مارول است.

این بار مارول با انتخاب کِنِت براگا به عنوان کارگردان ریسک کرد. این ریسک باز هم جواب نداد چرا که داستان ابرقهرمانانه خدای رعد و برق به دست کارگردانی ساخته شده که به ساخت فیلم‌ها و تئاتر های شکسپیر معروف شده است.

کریس همسورت با ظاهر و هیکل یک الهه یونانی در این فیلم آنچنان نقش آفرینی خارق العاده‌ای از خود نشان نداد و ناتالی پرتمن نیز که قرار بود معشوقه وی باشد، در حد اسمش ظاهر نشد.

شاید تنها نقطه‌ی امیدوار کننده این فیلم نقش آفرینی تام هیلدستون در قامت لوکی، برادر تور بود که اولین شخصیت منفی جذاب دنیای سینمایی مارول را خلق نمود.

تاثیرات مهم به جای گذاشته شده: چندین فرد از دنیاهای مختلف از جمله ثور، جین فوستر (Jane Foster)، لوکی (Loki)، هاوکی (Hawkeye)، دکتر اریک سلویگ (Dr. Erik Selvig)، اودین، فریگا (Frigga)، هیمدال (Heimdall)، لیدی سیف (Lady Sif)، دستکش سنگ‌های ابدیت (Infinity Gauntlet) و نه قلمرو و بیفروست (Bifröst) را به دنیای سینماتیک مارول معرفی می‌کند.

Captain America: The First Avenger ؛ جنگ جهانی دوم به روایت مارول
این اثر خوشبختانه بسیار امیدوار کننده ظاهر شد؛ استیو راجرز پسری کوتاه قامت و لاغر با قلبی از طلا بود که بر اساس پروژه‌ای تحقیقاتی و با تزریق یک ماده‌ی مخصوص به سربازی با قابلیت‌های خارق العاده تبدیل شد.

کریس اونز که پیشتر نقش یکی از اعضای چهار شگفت انگیز مارول را در فیلم‌های کمپانی فاکس بازی کرده‌ بود، موفق شد در نقش کاپیتان آمریکا هم بسیار خوب ظاهر شود.

شاید تنها نکته‌ی بد فیلم، شخصیت منفی آن یعنی رد اسکال بود. رد اسکال دنیای سینمایی مارول برخلاف این شخصیت در کمیک بوک‌ها، آنچنان دیوانه و بی رحم عمل نمی‌کرد؛ به همین خاطر هم هست که نقش آفرینی هوگو ویونیگ آنچنان در یاد ها نمانده. این مسئله موجب می‌شود که اثر یاد شده از اواسطش دیگر جذابیتی برای بیننده نداشته باشد.

تاثیرات مهم به جای گذاشته شده: معرفی استیو راجرز یا همان کاپیتان آمریکا، معرفی Tesseract، هوارد استارک (Howard Stark)، جیمز بوچانان (James Buchanan)، دکتر آرنیم زولا (Arnim Zola) و پگی کارتر (Peggy Carter) و همچنین ناپدید شدن راجرز در سال ۱۹۴۰ برای چند دهه.

Avengers ؛ تیم رویایی
موفق ترین فیلم مالی دنیای سینمایی مارول Avengers بود که در طول ۴ سال ساخته شد و پایان فاز اول دنیای سینمایی مارول بود و توانست بیش از ۱٫۵ بیلیون دلار در سر تا سر جهان فروش کند همچنین Avengers پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما است قبل از Jurrassic World,The Force Awakens,Titanic,Avatar. فیلم بخاطر جلوه های ویژه و کارگردانی بسیار مورد ستایش واقع شد اما نسخه دوم نتوانست چندان نظر منتقدین را به خود جلب کند و اندکی هم فروشش کم تر بود و توانست ۱٫۴ بیلیون دلار فروش کند نسخه سوم این مجموعه در تاریخ ۴ می ۲۰۱۸ اکران شد..

همه‌ راه‌های دنیای سینمایی مارول به اونجرز ختم می‌شود. به نظر بسیاری از کارشناسان این اثر در واقع اولین فیلمی بود که توانست پتانسیل کاراکتر‌های کمیک بوک‌ها را در پرده‌ی نقره‌ای به نمایش بگذارد و دقیقا به همین علت از مشاهده‌ی چندباره‌ی آن هم همیشه لذت خواهید برد.

همه می دانیم که شوالیه تاریکی نولان موفق شده برای همیشه عنوان بهترین فیلم ابرقهرمانانه‌ی تاریخ را از آن خود کند اما اگر فیلمی از دنیای سینمایی مارول توان رقابت با بتمن نولان را داشته باشد، آن اثر اونجرز خواهد بود.

کارگردان این اثر «جاش ویدون» با تلفیق صحیح کاراکتر‌ها در کنار هم و استفاده از پتانسیل موجود برای روایت، نشان داد که یک طرفدار واقعی کمیک بوک‌ است. این مسئله موجب شد که بر خلاف روند همیشگی دنیای سینمایی مارول، صحنه های عادی و ارتباط کلامی میان کاراکتر‌ها هم به اندازه‌ی سکانس‌های اکشن نفس گیر جذابیت داشته باشند.

تا این لحظه فیلم های فاز اول دنیای مارول را مورد بررسی قرار دادیم در بررسی های بعد به سراغ فاز دوم و سوم و برنامه ها مارول برای ۱۰ سال آینده میپردازیم امید واریم ای مقاله برای شما مفید واقع شده باشد آن را دنبال نمایید.

ممکن است علاقه مند باشید

ترفند های جالب گوگل
رسانه های اجتماعی
اشتراک گذاری187 بازدید1
رسانه های اجتماعی
اشتراک گذاری187 بازدید1

ترفند های جالب گوگل

amir - بهمن ۰۲, ۱۳۹۷

در این نوشته قصد دارم برای شما دوستان چند ترفند بامزه و جالب گوگل معرفی نمایم که میتوانید ازآن ها…

نقد و بررسی فیلم Prisoners (زندانیان)
فیلم‌ها
اشتراک گذاری358 بازدید1
فیلم‌ها
اشتراک گذاری358 بازدید1

نقد و بررسی فیلم Prisoners (زندانیان)

ateenilootus - دی ۲۲, ۱۳۹۷

.فیلم prisoners یا زندانیان ها از آن جمله دست فیلم هاییست که باید با دقت تک تکه صحنه هایش را…

برنده کدام است ؟! Ps5 یا نسل بعدی Xbox
بازی های ویدیویی
اشتراک گذاری215 بازدید2
بازی های ویدیویی
اشتراک گذاری215 بازدید2

برنده کدام است ؟! Ps5 یا نسل بعدی Xbox

Alireza - دی ۰۹, ۱۳۹۷

کارشناسان پیش بینی  می کنند PS5 از نسل آینده Xbox شکست بخورد علی رغم این که هنوز هیچ خبری از معرفی…

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.